Australian Football

AustralianFootball.com Celebrating the history of the great Australian game

 

TL - KEY FACTS

Official name
Talent League

Known as
TL

Duration
1992–2024

Affiliated competitions (Current)
Boys Premiership Season 1992-2024; Girls Premiership Season 2017-2024


Boys Premiership Season

Official Name
TL Boys Premiership Season

Duration
1992–2024

Affiliated clubs (Current)
Geelong Falcons (VIC) 1992-2024; Sandringham Dragons (VIC) 1992-2024; Western Jets (VIC) 1992-2024; Dandenong Stingrays (VIC) 1992-2024; Eastern Ranges (VIC) 1992-2024; Northern Knights (VIC) 1992-2024; GWV Rebels (VIC) 1993-2024; Murray Bushrangers (VIC) 1993-2024; Gippsland Power (VIC) 1993-2024; Bendigo Pioneers (VIC) 1993-2024; Calder Cannons (VIC) 1995-2024; Oakleigh Chargers (VIC) 1995-2024; Tasmania U18s (TAS) 1995-2016, 2019-2024; Northern Territory U18s (NT) 2003-2016, 2019-2024; GWS Academy (NSW) 2019-2024; Gold Coast Academy (QLD) 2019-2024; Sydney Academy (NSW) 2019-2024; Brisbane Academy (QLD) 2019-2024

Affiliated clubs (Historical)
NSW ACT U18s (NSW-ACT) 1996-2001, 2014-2016; Queensland U18s (QLD) 2003-2016; Gold Coast (QLD) 2009; Greater Western Sydney (NSW) 2010

Affiliated grounds (Current)
Albury Sports Ground; Bellerive Oval; Belvedere Reserve; Blacktown; Box Hill City Oval; Carrara Oval #2; Deakin Reserve; Deakin University; Dial Park; Eureka Stadium; Frankston Park; Highgate Reserve; Kardinia Park; Kingston Twin Ovals; La Trobe University; Learmonth Oval; Mildura Sporting Precinct; Moama Reserve; Moorabbin Oval; Morwell Reserve; Norm Minns Oval; North Port Oval; Preston City Oval; Queen Elizabeth Oval; Reid Oval; Shepley Oval; Springfield Central Stadium; TBC; Trevor Barker Oval; W.C.G.; Windy Hill; York Park

Affiliated grounds (Historical)
Alexandra Oval; Alfredton Reserve; Arden Street; Ballarat City Oval; Barooga Reserve; Bayswater Oval; Ben Kavanagh Reserve; Benalla Showgrounds; Bill Lawry Oval; Bond University; Buninyong Reserve; C.E. Brown Reserve; Canterbury Park; Carrara Stadium; Casey Fields; Central Park; Central Reserve (Colac); Central Reserve (Stawell); Chirnside Park; Cobden Reserve; Coburg City Oval; Congupna Reserve; Devonport Oval; Docklands; Doncaster Reserve; Eastern Oval; Elsternwick Park; Epsom Huntly Reserve; Ern Dowling Oval; Fankhauser Reserve; Friendly Societies' Park; Gabba; Giffin Park; Glenferrie Oval; Golden Square Reserve; Graham Road Oval; Hanlon Park; Healesville Reserve; Horsham City Oval; Invermay Park; John Riordan Oval; Junction Oval; KGV Oval; Kings Park (Seymour); Kombumerri Oval; Kyabram Reserve; Lavington Sports Ground; Leongatha Reserve; Leura Oval; Leyshon Park; M.C.G.; Manuka Oval; Marrara Stadium; Marty Busch Reserve; McDonald Reserve; Melville Oval; Mildura Reserve; Narrandera Reserve; North Hobart Oval; Olympic Park Oval; Pakenham Reserve #2; Phillip Oval; Princes Park; Princes Park (Maryborough); Punt Road; R.J. Rowley Reserve; Robertson Oval; Ronald Reserve; Rumbalara Reserve; S.C.G.; Sale Oval; Sarah Oval; South Pine Complex; Spring Creek Reserve; St. Albans Reserve; Stadium Australia; Strathfieldsaye Oval; Strauch Reserve; Swan Hill Showgrounds; Ted Scobie Oval; Ted Summerton Reserve; Tormore Reserve; Traralgon Reserve; Victoria Park; Victoria Park (Echuca); W.J. Findlay Oval; Wally Tew Reserve; Warrawee Park; Waverley Park; West Oval; West Park Oval; Whitten Oval; Windsor Park

2024 TL Boys Premiership Season

 
 

2024 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Geelong Falcons 3 3 0 0 257 146 176.03 12
2 Sandringham Dragons 3 3 0 0 299 178 167.98 12
3 Bendigo Pioneers 3 3 0 0 250 206 121.36 12
4 Eastern Ranges 3 2 1 0 265 200 132.50 8
5 Calder Cannons 3 2 1 0 229 239 95.82 8
6 Dandenong Stingrays 3 1 2 0 267 251 106.37 4
7 Gippsland Power 2 1 1 0 166 174 95.40 4
8 Murray Bushrangers 3 1 2 0 244 270 90.37 4
9 Northern Knights 3 1 2 0 234 277 84.48 4
10 Oakleigh Chargers 3 1 2 0 202 273 73.99 4
11 Tasmania U18s 2 0 2 0 155 191 81.15 0
12 Western Jets 2 0 2 0 158 211 74.88 0
13 GWV Rebels 3 0 3 0 170 280 60.71 0
14 Northern Territory U18s 0 0 0 0 0 0 0.00 0
15 GWS Academy 0 0 0 0 0 0 0.00 0
16 Gold Coast Academy 0 0 0 0 0 0 0.00 0
17 Sydney Academy 0 0 0 0 0 0 0.00 0
18 Brisbane Academy 0 0 0 0 0 0 0.00 0
  H&A 18 18 18 0 2896 2896 100.00 72

2024 Round by Round

Round 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19

Round 1[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Northern Knights5.49.514.519.9 123 Sat 23-Mar-2024 10:30 am Trevor Barker Oval 
Western Jets4.07.311.512.8 80 Northern Knights won by 43 points
Murray Bushrangers4.37.413.614.10 94 Sat 23-Mar-2024 12:40 pm Highgate Reserve 
Tasmania U18s1.14.55.710.7 67 Murray Bushrangers won by 27 points
Sandringham Dragons2.39.410.616.14 110 Sat 23-Mar-2024 1:30 pm Moorabbin Oval 
Calder Cannons4.05.08.69.6 60 Sandringham Dragons won by 50 points
Oakleigh Chargers3.35.66.87.12 54 Sun 24-Mar-2024 11:00 am Trevor Barker Oval 
Eastern Ranges4.08.111.213.4 82 Eastern Ranges won by 28 points
GWV Rebels3.33.116.117.13 55 Sun 24-Mar-2024 1:00 pm Learmonth Oval 
Bendigo Pioneers3.56.58.1110.13 73 Bendigo Pioneers won by 18 points
Geelong Falcons1.03.35.59.6 60 Sun 24-Mar-2024 1:00 pm Deakin University 
Dandenong Stingrays3.45.67.78.9 57 Geelong Falcons won by 3 points
Gippsland Power  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 2[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Geelong Falcons2.04.47.813.12 90 Thu 28-Mar-2024 7:10 pm Kardinia Park 
GWV Rebels2.13.24.25.3 33 Geelong Falcons won by 57 points
Dandenong Stingrays3.27.311.714.9 93 Fri 29-Mar-2024 11:00 am Belvedere Reserve 
Gippsland Power4.48.913.1216.13 109 Gippsland Power won by 16 points
Calder Cannons5.07.58.912.16 88 Fri 29-Mar-2024 11:00 am Highgate Reserve 
Western Jets2.56.69.1111.12 78 Calder Cannons won by 10 points
Murray Bushrangers2.27.212.714.10 94 Fri 29-Mar-2024 1:00 pm Deakin Reserve 
Bendigo Pioneers3.18.310.614.12 96 Bendigo Pioneers won by 2 points
Eastern Ranges7.39.713.1417.14 116 Fri 29-Mar-2024 1:30 pm Belvedere Reserve 
Northern Knights1.14.45.69.6 60 Eastern Ranges won by 56 points
Sandringham Dragons3.66.911.1115.13 103 Sat 30-Mar-2024 1:00 pm Moorabbin Oval 
Oakleigh Chargers0.31.63.67.9 51 Sandringham Dragons won by 52 points
Tasmania U18s  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 3[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Sandringham Dragons3.18.510.1112.14 86 Sat 6-Apr-2024 11:00 am Moorabbin Oval 
Eastern Ranges3.14.37.410.7 67 Sandringham Dragons won by 19 points
Calder Cannons3.34.37.612.9 81 Sat 6-Apr-2024 11:30 am Highgate Reserve 
Northern Knights1.33.56.77.9 51 Calder Cannons won by 30 points
Oakleigh Chargers3.28.411.515.7 97 Sat 6-Apr-2024 2:00 pm Highgate Reserve 
Tasmania U18s2.24.79.913.10 88 Oakleigh Chargers won by 9 points
Bendigo Pioneers3.45.510.812.9 81 Sun 7-Apr-2024 10:00 am Eureka Stadium 
Gippsland Power1.25.56.58.9 57 Bendigo Pioneers won by 24 points
Geelong Falcons7.49.712.1016.11 107 Sun 7-Apr-2024 12:30 pm Eureka Stadium 
Murray Bushrangers1.02.24.48.8 56 Geelong Falcons won by 51 points
GWV Rebels4.19.111.313.4 82 Sun 7-Apr-2024 3:00 pm Eureka Stadium 
Dandenong Stingrays4.39.613.1017.15 117 Dandenong Stingrays won by 35 points
Western Jets  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 4[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Gippsland Power     Sat 20-Apr-2024 12:45 pm Shepley Oval 
Sydney Academy     Gippsland Power vs Sydney Academy 
GWS Academy     Sun 21-Apr-2024 12:30 pm Blacktown 
Tasmania U18s     GWS Academy vs Tasmania U18s 
Western Jets     Sun 21-Apr-2024 2:10 pm TBC 
Northern Territory U18s     Western Jets vs Northern Territory U18s 
Calder Cannons  Bye
Oakleigh Chargers  Bye
Geelong Falcons  Bye
GWV Rebels  Bye
Sandringham Dragons  Bye
Dandenong Stingrays  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Eastern Ranges  Bye
Northern Knights  Bye
Bendigo Pioneers  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 5[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Eastern Ranges     Sat 27-Apr-2024 10:30 am Highgate Reserve 
Sydney Academy     Eastern Ranges vs Sydney Academy 
Gold Coast Academy     Sat 27-Apr-2024 12:40 pm Carrara Oval #2 
Oakleigh Chargers     Gold Coast Academy vs Oakleigh Chargers 
Tasmania U18s     Sun 28-Apr-2024 10:30 am La Trobe University 
Northern Territory U18s     Tasmania U18s vs Northern Territory U18s 
Sandringham Dragons     Sun 28-Apr-2024 12:40 pm Trevor Barker Oval 
GWS Academy     Sandringham Dragons vs GWS Academy 
Brisbane Academy     Sun 28-Apr-2024 12:40 pm Springfield Central Stadium 
Northern Knights     Brisbane Academy vs Northern Knights 
Calder Cannons  Bye
Geelong Falcons  Bye
GWV Rebels  Bye
Western Jets  Bye
Dandenong Stingrays  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Gippsland Power  Bye
Bendigo Pioneers  Bye

Round 6[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Murray Bushrangers     Sat 4-May-2024 1:10 pm Albury Sports Ground 
GWS Academy     Murray Bushrangers vs GWS Academy 
Gippsland Power     Sat 4-May-2024 1:40 pm Morwell Reserve 
Western Jets     Gippsland Power vs Western Jets 
Sydney Academy     Sat 4-May-2024 5:15 pm Blacktown 
Tasmania U18s     Sydney Academy vs Tasmania U18s 
Eastern Ranges     Sun 5-May-2024 10:30 am Box Hill City Oval 
Brisbane Academy     Eastern Ranges vs Brisbane Academy 
Northern Knights     Sun 5-May-2024 11:00 am Preston City Oval 
Oakleigh Chargers     Northern Knights vs Oakleigh Chargers 
Dandenong Stingrays     Sun 5-May-2024 12:30 pm Belvedere Reserve 
Gold Coast Academy     Dandenong Stingrays vs Gold Coast Academy 
GWV Rebels     Sun 5-May-2024 2:10 pm Eureka Stadium 
Bendigo Pioneers     GWV Rebels vs Bendigo Pioneers 
Geelong Falcons     Sun 5-May-2024 2:10 pm TBC 
Calder Cannons     Geelong Falcons vs Calder Cannons 
Sandringham Dragons  Bye
Northern Territory U18s  Bye

Round 7[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Tasmania U18s     Sat 11-May-2024 9:50 am York Park 
Dandenong Stingrays     Tasmania U18s vs Dandenong Stingrays 
Brisbane Academy     Sun 12-May-2024 10:30 am Springfield Central Stadium 
Calder Cannons     Brisbane Academy vs Calder Cannons 
GWV Rebels     Sun 12-May-2024 11:00 am La Trobe University 
Gippsland Power     GWV Rebels vs Gippsland Power 
Murray Bushrangers     Sun 12-May-2024 11:30 am Deakin Reserve 
Oakleigh Chargers     Murray Bushrangers vs Oakleigh Chargers 
Gold Coast Academy     Sun 12-May-2024 12:40 pm Carrara Oval #2 
Gippsland Power     Gold Coast Academy vs Gippsland Power 
Bendigo Pioneers     Sun 12-May-2024 1:30 pm Queen Elizabeth Oval 
Northern Knights     Bendigo Pioneers vs Northern Knights 
Western Jets     Sun 12-May-2024 2:10 pm TBC 
Eastern Ranges     Western Jets vs Eastern Ranges 
Geelong Falcons  Bye
Sandringham Dragons  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Sydney Academy  Bye

Round 8[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Sandringham Dragons     Sat 18-May-2024 1:00 pm Moorabbin Oval 
Sydney Academy     Sandringham Dragons vs Sydney Academy 
Dandenong Stingrays     Sun 19-May-2024 10:00 am Belvedere Reserve 
Brisbane Academy     Dandenong Stingrays vs Brisbane Academy 
Tasmania U18s     Sun 19-May-2024 10:00 am Bellerive Oval 
Eastern Ranges     Tasmania U18s vs Eastern Ranges 
Calder Cannons     Sun 19-May-2024 12:10 pm Highgate Reserve 
Gold Coast Academy     Calder Cannons vs Gold Coast Academy 
GWV Rebels     Sun 19-May-2024 2:10 pm Eureka Stadium 
Western Jets     GWV Rebels vs Western Jets 
Oakleigh Chargers  Bye
Geelong Falcons  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Northern Knights  Bye
Gippsland Power  Bye
Bendigo Pioneers  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye

Round 9[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Northern Knights     Sat 25-May-2024 2:10 pm Preston City Oval 
Tasmania U18s     Northern Knights vs Tasmania U18s 
Murray Bushrangers     Sat 25-May-2024 2:10 pm Norm Minns Oval 
Calder Cannons     Murray Bushrangers vs Calder Cannons 
GWV Rebels     Sat 25-May-2024 6:10 pm Reid Oval 
Geelong Falcons     GWV Rebels vs Geelong Falcons 
Bendigo Pioneers     Sun 26-May-2024 11:00 am Queen Elizabeth Oval 
Eastern Ranges     Bendigo Pioneers vs Eastern Ranges 
Oakleigh Chargers     Sun 26-May-2024 11:00 am La Trobe University 
Western Jets     Oakleigh Chargers vs Western Jets 
Gippsland Power     Sun 26-May-2024 1:10 pm Morwell Reserve 
Sandringham Dragons     Gippsland Power vs Sandringham Dragons 
Dandenong Stingrays  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 10[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Western Jets     Sat 1-Jun-2024 1:00 pm W.C.G. 
Northern Knights     Western Jets vs Northern Knights 
Calder Cannons     Sat 1-Jun-2024 2:00 pm Highgate Reserve 
Oakleigh Chargers     Calder Cannons vs Oakleigh Chargers 
GWV Rebels     Sat 1-Jun-2024 2:10 pm Eureka Stadium 
Dandenong Stingrays     GWV Rebels vs Dandenong Stingrays 
Tasmania U18s     Sun 2-Jun-2024 10:00 am Dial Park 
Sandringham Dragons     Tasmania U18s vs Sandringham Dragons 
Murray Bushrangers     Sun 2-Jun-2024 11:00 am Highgate Reserve 
Geelong Falcons     Murray Bushrangers vs Geelong Falcons 
Bendigo Pioneers     Sun 2-Jun-2024 2:10 pm TBC 
Gippsland Power     Bendigo Pioneers vs Gippsland Power 
Eastern Ranges  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 11[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dandenong Stingrays     Fri 14-Jun-2024 6:30 pm Kardinia Park 
Oakleigh Chargers     Dandenong Stingrays vs Oakleigh Chargers 
Murray Bushrangers     Sat 15-Jun-2024 12:00 pm North Port Oval 
Gippsland Power     Murray Bushrangers vs Gippsland Power 
Eastern Ranges     Sat 15-Jun-2024 1:45 pm Box Hill City Oval 
Calder Cannons     Eastern Ranges vs Calder Cannons 
Bendigo Pioneers     Sun 16-Jun-2024 12:00 pm Queen Elizabeth Oval 
Sandringham Dragons     Bendigo Pioneers vs Sandringham Dragons 
GWV Rebels     Sun 16-Jun-2024 2:00 pm Highgate Reserve 
Tasmania U18s     GWV Rebels vs Tasmania U18s 
Geelong Falcons     Sun 16-Jun-2024 2:10 pm TBC 
Northern Knights     Geelong Falcons vs Northern Knights 
Western Jets  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 12[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Sandringham Dragons     Fri 7-Jun-2024 6:30 pm Moorabbin Oval 
Oakleigh Chargers     Sandringham Dragons vs Oakleigh Chargers 
Dandenong Stingrays     Sat 22-Jun-2024 2:10 pm Shepley Oval 
Bendigo Pioneers     Dandenong Stingrays vs Bendigo Pioneers 
Murray Bushrangers     Sun 23-Jun-2024 1:10 pm Windy Hill 
GWV Rebels     Murray Bushrangers vs GWV Rebels 
Gippsland Power     Sun 23-Jun-2024 2:10 pm Shepley Oval 
Geelong Falcons     Gippsland Power vs Geelong Falcons 
Calder Cannons  Bye
Western Jets  Bye
Eastern Ranges  Bye
Northern Knights  Bye
Tasmania U18s  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 13[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Calder Cannons     Sat 29-Jun-2024 2:10 pm Highgate Reserve 
Northern Knights     Calder Cannons vs Northern Knights 
Eastern Ranges     Sun 30-Jun-2024 10:00 am Box Hill City Oval 
Sandringham Dragons     Eastern Ranges vs Sandringham Dragons 
Western Jets     Sun 30-Jun-2024 2:10 pm TBC 
Oakleigh Chargers     Western Jets vs Oakleigh Chargers 
Geelong Falcons  Bye
GWV Rebels  Bye
Dandenong Stingrays  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Gippsland Power  Bye
Bendigo Pioneers  Bye
Tasmania U18s  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 14[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dandenong Stingrays     Sat 6-Jul-2024 1:00 pm Shepley Oval 
Murray Bushrangers     Dandenong Stingrays vs Murray Bushrangers 
Bendigo Pioneers     Sun 7-Jul-2024 11:00 am Mildura Sporting Precinct 
GWV Rebels     Bendigo Pioneers vs GWV Rebels 
Gippsland Power     Sun 7-Jul-2024 2:10 pm TBC 
Tasmania U18s     Gippsland Power vs Tasmania U18s 
Oakleigh Chargers     Sun 7-Jul-2024 2:10 pm TBC 
Eastern Ranges     Oakleigh Chargers vs Eastern Ranges 
Geelong Falcons     Sun 7-Jul-2024 2:10 pm TBC 
Western Jets     Geelong Falcons vs Western Jets 
Northern Knights     Sun 7-Jul-2024 2:10 pm TBC 
Sandringham Dragons     Northern Knights vs Sandringham Dragons 
Calder Cannons  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 15[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Murray Bushrangers     Sat 20-Jul-2024 12:00 pm Norm Minns Oval 
Northern Knights     Murray Bushrangers vs Northern Knights 
Gippsland Power     Sun 21-Jul-2024 12:00 pm Morwell Reserve 
Eastern Ranges     Gippsland Power vs Eastern Ranges 
Bendigo Pioneers     Sun 21-Jul-2024 12:00 pm Queen Elizabeth Oval 
Calder Cannons     Bendigo Pioneers vs Calder Cannons 
Sandringham Dragons     Sun 21-Jul-2024 2:10 pm TBC 
Dandenong Stingrays     Sandringham Dragons vs Dandenong Stingrays 
Tasmania U18s     Sun 21-Jul-2024 2:10 pm TBC 
Western Jets     Tasmania U18s vs Western Jets 
Geelong Falcons     Sun 21-Jul-2024 2:10 pm TBC 
Oakleigh Chargers     Geelong Falcons vs Oakleigh Chargers 
GWV Rebels  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 16[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Murray Bushrangers     Sat 27-Jul-2024 1:00 pm Norm Minns Oval 
Sandringham Dragons     Murray Bushrangers vs Sandringham Dragons 
Dandenong Stingrays     Sat 27-Jul-2024 2:10 pm Frankston Park 
Eastern Ranges     Dandenong Stingrays vs Eastern Ranges 
Northern Knights     Sat 27-Jul-2024 2:10 pm Preston City Oval 
Bendigo Pioneers     Northern Knights vs Bendigo Pioneers 
GWV Rebels     Sun 28-Jul-2024 2:10 pm Eureka Stadium 
Calder Cannons     GWV Rebels vs Calder Cannons 
Geelong Falcons     Sun 28-Jul-2024 2:10 pm TBC 
Tasmania U18s     Geelong Falcons vs Tasmania U18s 
Western Jets     Sun 28-Jul-2024 2:10 pm TBC 
Gippsland Power     Western Jets vs Gippsland Power 
Oakleigh Chargers  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 17[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Eastern Ranges     Sat 3-Aug-2024 11:00 am Box Hill City Oval 
Western Jets     Eastern Ranges vs Western Jets 
GWV Rebels     Sat 3-Aug-2024 11:30 am North Port Oval 
Gippsland Power     GWV Rebels vs Gippsland Power 
Murray Bushrangers     Sat 3-Aug-2024 2:10 pm Deakin Reserve 
Dandenong Stingrays     Murray Bushrangers vs Dandenong Stingrays 
Tasmania U18s     Sat 3-Aug-2024 2:10 pm Kingston Twin Ovals 
Calder Cannons     Tasmania U18s vs Calder Cannons 
Geelong Falcons     Sat 3-Aug-2024 2:10 pm TBC 
Bendigo Pioneers     Geelong Falcons vs Bendigo Pioneers 
Oakleigh Chargers  Bye
Sandringham Dragons  Bye
Northern Knights  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 18[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dandenong Stingrays     Sat 17-Aug-2024 2:30 pm Shepley Oval 
Calder Cannons     Dandenong Stingrays vs Calder Cannons 
Gippsland Power     Sun 18-Aug-2024 11:30 am Morwell Reserve 
Northern Knights     Gippsland Power vs Northern Knights 
Murray Bushrangers     Sun 18-Aug-2024 1:00 pm Norm Minns Oval 
Western Jets     Murray Bushrangers vs Western Jets 
Bendigo Pioneers     Sun 18-Aug-2024 2:10 pm TBC 
Tasmania U18s     Bendigo Pioneers vs Tasmania U18s 
Sandringham Dragons     Sun 18-Aug-2024 2:10 pm TBC 
Geelong Falcons     Sandringham Dragons vs Geelong Falcons 
Oakleigh Chargers     Sun 18-Aug-2024 2:10 pm TBC 
GWV Rebels     Oakleigh Chargers vs GWV Rebels 
Eastern Ranges  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 19[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Bendigo Pioneers     Sat 24-Aug-2024 11:00 am Moama Reserve 
Murray Bushrangers     Bendigo Pioneers vs Murray Bushrangers 
Northern Knights     Sat 24-Aug-2024 11:00 am Preston City Oval 
Eastern Ranges     Northern Knights vs Eastern Ranges 
Gippsland Power     Sat 24-Aug-2024 1:30 pm Morwell Reserve 
Dandenong Stingrays     Gippsland Power vs Dandenong Stingrays 
Oakleigh Chargers     Sat 24-Aug-2024 2:10 pm Trevor Barker Oval 
Sandringham Dragons     Oakleigh Chargers vs Sandringham Dragons 
Calder Cannons     Sun 25-Aug-2024 11:00 am Highgate Reserve 
Western Jets     Calder Cannons vs Western Jets 
Geelong Falcons     Sun 25-Aug-2024 11:00 am TBC 
GWV Rebels     Geelong Falcons vs GWV Rebels 
Tasmania U18s  Bye
Northern Territory U18s  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Footnotes

* Behinds calculated from the 1965 season on.
+ Score at the end of extra time.